İstanbul’da 400’e Yakın Eser Ele Geçirildi

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı geçtiğimiz günlerde bir grup kaçakcının ellerinde çok sayıda, farklı döneme ait eser bulunduğu ve bunları satmak için alıcı aradıkları ihbarını aldı. İhbarı hemen değerlendiren ekipler, Hezarfen Havalimanı yolunda bir aracı durdurdu ve arama gerçekleştirdi.

Araçta yapılan aramalarda, bezlere sarılmış halde farklı dönemlere ait -Osmanlı, Selçuklu, Roma ve Helenistik- tam 386 parça tarihi eser ele geçirildi. Olayla ilgili olarak ismi açıklanmayan 5 kişi gözaltına alındı ve hemen İstanbul Arkeoloji Müzesi ile iletişime geçilerek, eserler müze yetkililerine teslim edildi.

Ele geçirilen eserlerle ilgili basına bilgi veren Müze Müdürü Zeynep Kızıltan; “Operasyonda tarihi eser niteliği taşıyan 386 eser ele geçirildi.” dedi.

 

Eserlerin Hemen Hemen Hepsi 2863 Sayılı Yasa Kapsamında

Eserlerin neredeyse tamamının bronz malzemeden olduğunu söyleyen Zeynep Kızıltan; “Bu eserler içerisinde olanların hemen hemen hepsi, 2863 sayılı yasa kapsamında tespit ve tescile tabi müzelik değerde eserler. Eserlerin 299’u sikke. Bu sikkelerin 65’i gümüş. Gümüş paralar Yunan, Roma Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait. Bunlar arasında 1700 yıllarda Beyazıt dönemine ve 1213 yıllardan Keykubad dönemine ait olan para ve 5 de kurşun mühür var.” dedi.

Geriye kalan tüm sikkelerin de bronz olduğunu söyleyen Müze Müdürü, şunları da ekledi; “Bunun yanında bakır ve bronzdan oluşan mutfak malzemeleri, kiliselere ait dini objeler, takı, tıp aletleri ve hayvan heykelleri bulunuyor.

Kaynak: AA
Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler