İndigo Mavisinin İlk İzleri Peru’da Bulundu

Blue-jeanlerimizin o çok sevdiğimiz mavi rengininden bahsediyoruz. Daha doğrusu onların tarihsel süreçteki ilk kullanım izlerinden.

İndigo, antik dünyanın en kıymetli boyalarındandır ve Çin’den Mısır’a, Güney Amerika’ya dek pek çok yerde kullanılmıştır. Şimdiye kadar bu mavinin en erken kalıntılarının Mısır’dan olduğunu biliyordu. Mısır’dan bildiğimiz bu kalıntılar İ.Ö. 2200 yıllarına kadar ulaşıyordu.

Yeni elde edilen bulgularla bu tarih 1500 yıl kadar daha geriye gitti. İnsanların bu rengi kullandığı ilk bölgenin de -şimdilik- Peru olduğunu öğrenmemize sebep oldu. Kuzey Peru’da, Huaca Prieta’da ortaya çıkan kumaş parçaları, bölgenin kuru iklini nedeniyle oldukça iyi korunabilmiştir ve üzerindeki indigo boya hala görülebiliyor. Normalde pamuklu bir kumaşın 6000 yıl bozulmadan kalabilmesi neredeyse dünyanın büyük bir çoğunluğunda imkansızdır.

Peru’nunda dahil olduğu And Dağların bulunduğu coğrafyada ehlileştirilmiş pamuk (Gossypium barbadense) kullanımı günümüzden 7800 yıl öncesine kadar uzanıyor. Radyokarbon tarihleme, Huaca Prieta’daki kumaş parçalarının 6200 ila 6000 yaşında olduğunu gösteriyor. Yani bilinen en eski indigo boyalı pamuklu kumaş örnekleri. Science Advances’de yayımlanan yeni araştırma, kumaşta rastlanan ve indigo mavisini oluşturan ana kimyasal bileşikler olan indigotin (çivit) ve indirübine dair verileri de ortaya koyuyor. İndigotinin Güney Amerika’ya özgü bir indigo ağacı türünden elde edildiği düşünülüyor.

 

Kaynak : sciencemag.org/news/2016/09/blue-your-blue-jeans-may-have-originated-peru-least-6000-years-ago

 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler