Haydarpaşa Pendik Banliyö Hattı Altında Yatan Tarih

İstanbul’da Haydarpaşa Pendik arasındaki banliyö hattı çalışmalarında Bizans kalıntılarının bulunması sonucunda uzmanlar hattın başka noktadan geçirilmesini önerdi.

Haydarpaşa Pendik arasındaki banliyö çalışmaları sürerken, proje güzergâhında  Bizans kalıntılarına rastlanıldı. İdealtepe Feyzullah Mahallesindeki hatta ortaya çıkartılan kalıntıların Bizans’ın geç dönemlerine ait eserler olduğu belirtildi.  Bölgede kazılar İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde devam etmektedir.

Ortaya çıkartılan kalıntıların bazılarının üzerine gelişigüzel bir şekilde naylon branda örtülmesi ve kazı alanında biriken su ve balçık da dikkat çekmektedir. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Sunay kalıntıların durumunu yorumlarken düşüncelerini şöyle ifade etmiştir:

 ‘Üzülerek söylemem gerekir ki kazı çalışması bilimsel kriterlere göre yapılmamış. Burada üstü naylon brandayla örtülü bölümün altında ne var merak ettim. Bu bölgenin Bizans devrinde tarihi yarımada ve önemli bir iskan merkezi olarak kullanıldığını biliyoruz. Küçükyalı çevresinde daha evvel yapılmış çalışmalar, bölgede Orta Bizans devri başında inşa edilen çeşitli yapıların olduğuna işaret ediyor. Bu alan bir arkeopark olarak değerlendirilmeli, mutlaka korumaya alınmalıdır.

Mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Afife Batur ise ortaya çıkartılan kalıntıların mutlak bir şekilde korunmaya alınması gerektiğini belirtirken durumu şöyle özetledi:

‘Avrupa’da bu tür eserler ortaya çıkarıldığında medya ve kurumlar sahip çıkıyor. Maalesef Türkiye’de yeterli duyarlılığa sahip değiliz. Alan arkeoloji parkı haline getirilebilir. Bilimsel çalışmalar sürdürülmeli. Arkeoloji Müzesinin duyarlılığından şüphem yok. Ancak eserlerin bir kısmının üzeri naylon branda ile örtülmüş. Bu tür koruma doğru değil. Biriken sular çekilmeli. Kalıntı alanının inşaat alanından ayrı olarak çevresine bant çekilmeli. Güzergâhın bu kısmı birkaç yüz metre farklı bir noktadan geçirilebilir. Kalıntılar tren yoluna kurban edilmesin.’

Kaynak: www.milliyet.com.tr/banliyo-hattinda-naylon-alti-gundem-2401311/
Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler