Define Avcılarına Sert Zemin Engeli

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan tarihi Kantepe Camisi içerisindeki türbenin yanında define arayan kişi veya kişiler,sert zemin nedeniyle amaçlarına ulaşamayınca caminin güvenlik kamerasının kayıt cihazını çaldı.İmamoğlu Mahallesi’nde bulunan Kantepe Camisi’nin arka kısmında bulunan pencere demirliklerini keserek içeriye giren defineci veya defineciler türbenin etrafında kırıcı ve delici el makinesi yardımıyla define aradı.

Caminin zemininin çok sert olması nedeniyle başarılı olamayan define avcıları,caminin güvenlik kamerasına ait kayıt cihazını sökerek kayıplara karıştı.Din görevlisinin yıllık izinde olmasından dolayı ibadete kapalı olan camideki olayı fark eden bir mahalle sakini,durumu polise bildirdi.

Polis,olayla ilgili soruşturma başlattı.Mahalle sakinlerinden Öner Tellioğlu’nun yaptığı açıklamada,pencereden içeri giren kişi veya kişilerin cami içerisindeki türbenin etrafında define aradıklarını söyledi. Tellioğlu,daha önce de caminin halılarının çalındığını ve güvenlik güçlerinin takibi sonucunda hırsızların yakalandığını belirterek “Define avcıları ve hırsızlar nedeniyle camide bazı güvenlik önlemleri aldık. Camiye güvenlik kamerası taktırdık ama define avcıları kameranın kayıt cihazını da sökerek götürmüşler.” dedi.

Cami içerisindeki türbenin kime ait olduğunu bilmediklerini aktaran Tellioğlu, tarihi camiye daha önce de define avcılarının ve hırsızların zarar verdiğini dile getirerek önem alınmasını istedi.

KAYNAK:AA
Total
220
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler