Crosby Garrett Kaskı Carlisle Müzesi’ne Dönüyor

Britanya’daki en önemli arkeolojik buluntulardan biri olarak tanımlanan Roma kaskı Cumbria’ya geri dönüyor

Crosby Garrett kaskı 2010 yılında Cumbria köyü yakınlarındaki tarım arazisinde bir metal dedektör meraklısı tarafından bulunmuştu. Spor karşılaşmalarında askerlerin giydiği düşünülen kask Londra’da Christie’s müzayede evinde tabiri caizse ” çekiç altına girdiğinde ” yaklaşık 300,000 pounda satılması bekleniyordu.

Carlisle’s Tullie House Müzesi parçayı satın almak istedi fakat başarılı olamadı.Müzenin temyiz başvurusu 100.000 pounddan fazla bağış topladı. Turizm şefleri kaskın bölgede ” Mona Lisa ” etkisi yaratabileceğini ve yerel ekonomiye 3 milyon pound ekstra getiri sağlayacağına inandıklarını söylediler.Parça ismi açıklanmayan bir kişiye satıldı.

Carlisle Tullie House Müzesi British Museum’un desteğiyle kaskı satın almaya çalıştı ancak başarılı olamadılar. Kask şimdiye kadar Royal Academy of Arts’da 2012 yılında açılan bir sergide ve 2013te yine Tullie House’da iki kez sergilendi. Bronz kaskın, Hippika Gymnasia’nın bir parçası olarak ya da çeşitli at oyunlarında kullanılmış olduğu ve maskenin özelliklerinin Paris’i temsil ettiği düşünülüyor.

2013 yılında bir gösteri için ödünç verildi. Hadrian’s Cavalry için Nisan ayı içerisinde geri dönecek.


Kaynaklar: BBC 1BBC 2BBC 3BBC 4, Hadrian’s Wall
Total
144
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler