Aydın’da Baraj Suları Çekildi 2500 Yıllık Anıt Mezar Ortaya Çıktı

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kemer Barajı’nın sınırları içerisinde bulunan Arapapıştı Kanyonu’nu tanıtmak amacı ile basın mensuplarıyla tekne turu yaparken gözüne bir şey takıldı. İncelediklerinde bunun tarihi bir yapı olduğunu düşündüklerini söyleyen Çerçioğlu :

“Bu işin uzmanına danıştık. Çok değerli bilim insanları geldi. Onlar da çok şaşırdılar. Milattan önce 5. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen bir kaya mezar. Bunu ben buldum. Çok şanslıydık. Baraj suları çekilmiş ve bu kaya mezar ortaya çıkmış. Tesadüf. Kaya mezarı için yetkili kurumların kaya mezarını koruma altına almaları gerekiyor. Tüm arkeologları buraya davet ediyoruz. Her türlü sponsora da hazırız.” açıklamasını yaptı.

Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Suat Ateşlier, AA muhabirine yaptığı açıklamada:

“İnceleme fırsatı bulduk. Mermer bir ana kaya kütlesi içine oyulmuş. Bu bölgede yöneticilik yapmış bir liderin ya da Perslere hizmet eden bir yöresel beyin mezarının olabileceğini düşündük. Tabii bu şimdilik ilk izlenimler. Bu yapının benzerleri var fakat genel itibarıyla bu mezarın birebir benzeri yok. Mesela alınlığının tam ortasında yer alan iyon başlığı ve sütunu tasviri. Bu diğer anıt mezarlarda yok.” dedi.

KAYNAK: Milliyet – 27 Nisan 2017, 17:01

Total
29
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler