Artemis Tapınağı Koruma Altına Alınıyor

Artemis Tapınağının şu anki haliyle ilgili geçtiğimiz günlerde bir haber yayılmıştı malumunuz. Haberi okumayanlar yazının en altında o haberi göreceklerdir. Dünyanın 7 Harikası‘ndan birisi olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan tapınağı koruma altına almak için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçtiğini bildirdi.

Miniatürk, Ephesos Artemis Tapınağı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, bürokratlara tapınak alanının düzenlenmesi yönünde talimat verdi. Çevre düzenlemesi ile ilişkili olarak 2017 Nisan ayında ihale gerçekleştirilecek. Artemis Tapınağının bataklık görüntüsü ortadan kaldırılacak ve düzenlenecek gezi güzergahı ile ziyaretçilere açılacak. Bakan Avcı, tapınakla ilgili zaten bir projenin olduğunu ve bunu hızlandırmak için ilgili birimlerin ellerinden geleni yapacağını aktardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ndan gelen açıklamada, Artemis Tapınağı ve çevre düzenleme projesinin 2017 yatırım programında yer aldığı belirtildi.

Avcı; “Artemis’e yakışır bir projeyi hayata geçireceğiz. Buradaki eserlerin yurtdışına götürüldüğünü de gelen ziyaretçilere anlatmalıyız. Orada askeriyeye ait bir binayı almışız. Orayı da enformasyon binası olarak kullanabiliriz. Gelen ziyaretçiler burada bilgilendirilir. Mutlaka bir maketini yapmalıyız ve gelen ziyaretçilere aslının böyle olduğunu anlatmalıyız. Vakit kaybetmeden bu yanlışı düzelteceğiz.” dedi.

Daha Önce Gerçekleştirdiğimiz Haber

https://arkeopolis.com/dunyanin-7-harikasindan-biri-olan-efes-artemis-tapinagi-bakin-ne-halde/

Kaynak: 1
Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler