Andriake Sinagog’u İsrail’de

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Demre ilçesinde 2010 yılında yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan Andriake Sinagogunu İsrail’de tanıttı.

Andriake Sinagog'u İsrail'de

Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığındaki Turizm Tanıtma Grubunun Tel Aviv Türk Kültür Merkezinde İsrailli medya üyeleriyle buluşması sonrası, Arkeolog Prof. Dr. Nevzat Çevik‘in kazı esnasında çektiği resimlerinin bulunduğu sergi açıldı.

Anadolu’daki en eski Yahudi mabedi olan ve ilk kez tanıtımı yapılan ‘Andriake Sinagogu‘ İsrail basını tarafından büyük ilgiyle karşılandı. ATAV Başkanı Nizamettin Şen, “Şalom el Israel cümlesiyle başlayan kitabenin de bulunduğu bin 500 yıllık sinagog Anadolu’daki en eski Yahudi mabetidir. Akdeniz’in en ehemmiyetli antik limanında ticaretin en ehemmiyetli bölümünün yaşandığı yerde tam Granarium‘un yanında bulunan sinagog o dönemde bölgedeki zengin kültürün de göstergesidir” diye konuştu.

“İnanç Turizmine Büyük Katkısı Olacaktır”

Andriake Sinagog'u İsrail'de
Antalya Tanıtım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Şen

Şen, “Dünya Yahudileri için önemli olan bu Sinagogu tanıtmamız çok önemlidir. 7 kollu kandil Menorah bugüne kadar bulunanlar arasında çok önemli yapıdadır. Akdeniz Üniversitesi Profesörü Nevzat Çevik ve ekibinin üstün çalışmasıyla bulguların geçen yıl açılan Likya Müzesi’nde sergilenmesi Antalya ve bölge kültür ve inanç turizmine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Sergi, Tel Aviv Türk Kültür Merkezi‘nde sergilenmeye devam ediyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler