Amerika’da, Anadolu Heykelcikleri Satışta

Geçtiğimiz günlerde hatırlayacaksınız Amerika’da Guennol Yıldız Avcısı heykelciği satışa çıkarılmıştı. Önceki haberimiz şurada;

Guennol Yıldız Avcısı Rekor Fiyata Satıldı

Şimdi de ABD’nin New York kentinde Anadolu’ya ait tarihi eserlerin bir sanat fuarında satışa konulduğu ortaya çıktı. Bu eserlerin en az ikisinin Stargazer (Yıldız Avcısı) olarak adlandırılan figürlerden olduğu biliniyor. Durumla ilgili Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu hemen galeri ile iletişime geçti ve eserler vitrinden kaldırıldı.

Anadolu’dan yasa dışı yollarla kaçırılan Guennol Stargazer (Guennol Yıldız Avcısı) adlı Kalkolitik Çağ’a ait bir kadın heykelinin, Christie’s Müzayede Evi’nin New York’taki merkezinde açık artırmada 14,5 milyon dolara satılmasının ardından New York’taki TEFAF Sanat Fuarı’nda aralarında 2 Yıldız Avcısı heykelinin de olduğu Anadolu’ya ait eski eserlerin bir sanat galerisinin standında satışa sunulduğu ortaya çıktı.

Phoenix Antik Sanat Galerisi’nde satışa sunulan eserlerden biri, Christie’s Müzayede Evi’nde rekor fiyata satılan “Guennol Yıldız Avcısı”ndan daha büyük ebatlarda, İ.Ö. 3000 ve 2500 yıllarına tarihlenen “Mermer Yıldız Avcısı”.

Yaklaşık 5.000 yıllık heykelciğin, 24,1 santimetre boyunda ve 8,1 santimetre genişliğinde olduğu biliniyor. Heykelin 1966 yılından bu yana İsviçre, Ticino’da M. Croci koleksiyonundayken, 2017’de ABD’de özel bir koleksiyona geçtiği öğrenildi.

ABD’nin New York kentinde, Anadolu’ya ait yeni tarihi eserlerin bir sanat fuarda satıldığı ve içlerinden en az ikisinin Stargazer (Yıldız Avcısı) olarak anılan idoller olduğu ortaya çıkarıldı. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğunun galeriyle temasa geçmesinin ardından eserler satıldığı vitrinden kaldırıldı. ( Selçuk Acar – Anadolu Ajansı )

Anadolu’dan çıkarılan ve satışa sunulan bir başka eser de “Anıtsal İki Başlı İdol” adlı mermer heykel. MÖ 3000 Erken Bronz Çağı’na ait heykel, 33 santimetre uzunluğunda ve 22,5 santimetre genişliğinde. Bu eser de 1966’da M. Croci özel koleksiyonuna girmiş.

Başkonsolosluk Devreye Girdi

Anadolu menşeili eserlerin Phoenix Antik Sanat Galerisi’nde sergilenmesinin ortaya çıkarılmasının ardından Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu harekete geçti ve avukatlar eşliğinde galeriyle bağlantı kurdu. Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığına da bilgi veren Başkonsolosluk yetkilileri yaptıkları açıklamada, sürecin henüz yeni başladığını olayın takipçisi olduklarını aktardı. Galeri yetkilileri, eserlerin kendilerine yasal yollarla ulaştığını belirtirken Yıldız Avcıları ve Anıtsal Çift Başlı İdol‘ün, New York Başkonsolosluğunun girişimlerinin ardından vitrinden kaldırıldığı görüldü.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler