Amerika – Superior Gölünde Çok İyi Korunmuş Durumda Batık Bulundu

Amerikalı bir ekip 1884’de Michipicoten limanında batan The JS Seaverns’ü gemisini bulduğunu açıkladı. Enkazın, çok iyi durumda  korunmuş olduğunu belirten ekip, enkazı daha fazla araştırıp fotoğraf çekmek için gelecek yıl Seaverns’e geri dönmeyi planladıklarını belirtti.

Fotoğraf: Seaverns gemisi ( C. Patrick Labadie Koleksiyonu)

Mayıs 1884′ de Seaverns battığında 15 mürettebat ve 45 yolcu kurtarıldı. Gemiden sağ çıkabilen James Campbell, “Limandan çıkarken bir kayaya çarptık ve gemide büyük bir delik açıldı” dedi. Etrafta bulunan filikaların yardımıyla kurtarılmışlar. O dönemde gemi ve yükü kurtarılmak istenmiş ama hayata geçirilememiş.

Fotoğraf: Geminin Dümeni (Nick Lintgen)

28 Temmuz günü yarım gün süren bir sonar çalışması sonrasında geminin yeri tespit edilebildi. Sonrasında kameralar gönderildi ve sonuç muazzamdı: gemi sapasağlam duruyordu.

Fotoğraf: Raflarda duran yemek kapları (Nick Lintgen)

Seaverns’ın çok fazla hasar görmeden yumuşak bir düşüş yaşayarak tabana oturduğu düşünülüyor. Yapılan dalışlar sonucunda üst kabinler hasar görmesine rağmen gövde hala bozulmamış durumda olduğu tespit edildi. Yemek kapları hâlâ raflarda ve sandalyeler odaların içerisinde sıralı bir şekilde duruyor. Halatların güverte üzerinde hala durduğu görülüyor ve gemi dümeni görünür durumda. Ekip şimdilik batığı korumak için enkaz yerini açıklamıyor. Fotoğraflar üzerinden araştırmalar ve kurtarma planları gelecek yıl için planlanıyor.

Fotoğraf: Yemek kapları (Nick Lintgen)

Video

KAYNAK: 1 2
 

 

 

 

Total
68
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler