Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez'in Fotoğrafı

Adnan Yaşar Görmez; Heykeli Kaldırarak Sevaba Girdik

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde bir haber yapmıştık. “İzmir’de Tarihi Eser Kaldırıldı Yerine Osmanlı Tuğrası Dikildi” başlığı ile “Kamuoyunda yer bulan haberle ilgili umut ediyoruz ki ilerleyen günlerde belediyeden bir açıklama gelecektir.” diye de eklemiştik habere. Beklenen oldu ve belediye başkanından bir açıklama geldi. Fakat bu açıklama hiç beklediğimiz şekilde olmadı.

Önceki Haberimizi Okumak İsterseniz

İzmir’de Tarihi Eser Kaldırıldı Yerine Osmanlı Tuğrası Dikildi

Belediye Başkanından Açıklama

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez'in Fotoğrafı
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, heykeli kaldırarak sevaba girdiklerini aktardı ve “Müslüman mahallede tanrıça heykeli olmaz’”dedi. Görmez “Torbalı Meydanı’na ay yıldızlı bayrağı diktik. Altına da bir tuğra koyduk; yer yerinden oynadı. Bana sorarlardı: “Orda kesik başlı iki tane heykel var bu neyin nesi” diye. Tövbe günah ama bu Müslüman millete, ana tanrıça heykelini meydana dikmek yakışır mı? Biz Müslüman milletiz. Biz Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkes’iyle Müslüman bir milletiz. Bunu dini şeylerden dolayı yapmadım bunu da bilin ama sevaba girdiğimin de farkındayım. Biz tanrıça heykellerini Müslüman mahallelerine dikemeyiz. O hatayı düzelttik. Bundan gocundular. Gocunsunlar. Allah’ın izniyle Torbalı’ya mührümüzü vuracağız. Ayrancılar da aynı çalışmayı istiyormuş onlara da yapacağız” diye konuştu.

Kültür bilincinden uzak olan belediyecilik anlayışı ile ne yazık ki karşı karşıyayız. Demeter ve Persephone heykelinin orada bulunmasının İslamiyet ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini birisi umarım bu belediye başkanına yakın zamanda anlatır. Fatih Sultan Mehmet’in ne denli tarih bilincine sahip olduğunu ve tarihe verdiği önemi İmrozlu Kristovulos’un aktarımı ile “Harabeleri ve eski Troya kentinin kalıntılarını gezerek inceledi. Akhilleus ve Ajaks gibi kahramanların mezarları hakkında da bilgi aldı. Anılarını ve kahramanlıklarını saygıyla andı ve bu yüce anıyı yaşatan Homeros gibi şairleri bulunduğu için mutlu olduklarını düşündü”. Ve, “Tanrı bunca yıl sonra da olsa bu şehrin ve sakinlerinin öcünü almayı bana bahşetti…, o zaman ve daha sonraki yıllarda biz Asyalılara yapılan haksızlık benim gayretlerimle telafi oldu” demiştir.

Böyle saçma sapan bir hareket ve açıklama yapan belediye başkanı ile Fatih Sultan Mehmet’i karşılaştırmak gibi bir amaçta değiliz. Sadece, Osmanlı’ya bu kadar(!) önem verdiğini düşünen belediye başkanına basit bir cevap vermek niyetindeyiz. Kendisinin biraz olsun tarih bilgisine, biraz entelektüel birikime sahip olmasını ve biraz daha açık görüşlü olmasını isterdik.

Total
419
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler