Adana’da Müzeler Adası Tamamlanmak Üzere

Tam 68.400 metrekare alana sahip olacak olan, Türkiye’nin en büyük Müzeler Alanı olması planlanan alan tamamlanma aşamasında.

Adana’da ilk müze 1907 yılında kurulmuştu. Milli Mensucat Fabrikası’nın alanına inşa edilen müzeler kompleksi içinde Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Çocuk Müzesi ve Mozaik Müzesi bulunacak. Türkiye’deki en modern ve geniş müzesi olacak olan komplekste sergileme alanı 36 bin 790 metrekareyi bulacak.

Şuan kentteki müzelerden bu alana eser taşımaları gerçekleştiriliyor ve teşhir çalışmaları devam ediyor. Müzenin Mayıs ayında açılması planlanıyor.

Kentin Geçmişine Işık Tutacak

Müzeler alanında eserlerin teşhiri tüm modern teknolojiler kullanılarak yapılacak. Yapılan açıklamalarda; “eserler, ziyaretçilerin geçmişi günümüzde yaşayabileceği şekilde sergilenilecek” denildi. Tarımsal anlamda büyük bir öneme sahip olan Adana, aynı zamanda Türkiye’nin ilk sanayi yatırımlarının gerçekleştirildiği kent olarak aktarıldı ve bir çok farklı müzenin aynı bölgede bulunmasının, ziyaretçilere Adana’nın tüm tarihini bir seferde göstereceği aktarıldı.

Ömer Çelik Yakın Takipte

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı olduğu dönemde, bu proje için önemli girişimlerde bulunmuştu. Mayıs ayında açılması beklenen müze ile ilgili Çelik, “Yaşayan, yaşatan ve öğreten bir müzecilik anlayışıyla yapılıyor.” dedi.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler