Connect with us

Türkiye’nin İlk Lahit Müzesi İznik’te Açılacak

Güncel

Türkiye’nin İlk Lahit Müzesi İznik’te Açılacak

İznik’te bir zeytin tarlası ” Lahit Müzesi ” olacak !

Hatırlarsınız ki geçtiğimiz yıl İznik’te bir zeytin tarlasında Roma Lahitleri bulunmuştu. Aslında bu keşif,  daha önceden definecilerin kapağını kırıp yağmalamış olduğu bir lahdin Hatice Süren isimli bir çiftçi tarafından bulunması ile başladı. Daha sonra İznik Müzesi tarafından kazı çalışmaları başlatıldı ve bu kazıda Geç Roma Dönemi’ne tarihlendirilen üç lahit daha bulundu. Şimdi ise bu tarla ” Lahit Müzesi ” oluyor.

Yapılan kazılarda ortaya çıkarılan lahitlerden sonra bir Roma Nekropolü olduğu düşünülen alanın kamulaştırma çalışmalarına Kültür Turizm Bakanlığınca başlanmıştı. Kamulaştırma çalışmaları hala devam ediyor. İznik, Hisardere Köyü’nde bulunan zeytin tarlası yaklaşık 15 dönüm. Alandaki arkeolojik çalışmalar genişleyerek sürecek ve buradan çıkan lahitler yerinde sergilenecek.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın çalışmalar ile ilgili  ” Hisardere köyü yolundaki zeytinliğin kamulaştırılmasına yönelik mahkeme işlemleri sürüyor. Sonuçlandığında burasını açık hava lahit müzesi yapacağız. Müzedeki lahitler de bu alana taşınacak. Türkiye’nin ilk lahit müzesi İznik’te olmuş olacak. Bu da İznik’in dünya turizmine yeni bir pencere açmış olacak ” açıklamasını yaptı.


Kaynak : DHA ve Arkeofili

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top