in

Soli Pompeiopolis Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Aday


Mersin Mezitli’de bulunan Neolitik, Helenistik ve Roma Dönemlerinden birçok medeniyetin izlerini taşıyan Soli Pompeiopolis Antik Kenti Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday oldu.

Mezitli Belediyesi ve Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliği ile yapılan çalışmalar sonucunda harabe gibi görülen antik kentin tarihi yolu düzenlenirken Sütunlu Cadde’ye de 360 metre uzunluğunda yaya ve bisiklet yolu ile turistlerin kullanımı için oturma alanları ve aydınlatılma yapıldı. Antik kentten günümüze kalan sütunların sergilendiği anıtsal caddede antik kentin tanıtıldığı levhalar da konuldu. Ayrıca çeşitli etkinliklerin yapılabileceği alan ile izleyicilerin oturması için de tribün inşa edildi. Mersin Belediye Başkanı yaptığı açıklamada şunları ifade etmiştir:

 

‘Romalılar ve Yunanlar gibi imparatorlukların yaşadığı günümüzden yaklaşık 3 bin yıl öncesine ait böylesine büyüleyici bir tarihi mekanda kentle deniz arasında kullanılamayan bakımsız yolu modern hale getirerek yürüyüş ve bisiklet yolu yaptık. Deniziyle, güneşiyle, bisiklet ve yaya yoluyla buluşabilen bir kentin dünyada başka örneğini bulmak zor. Yapılacak çalışmalarla Soli Pompeiopolis gerçekten önemli potansiyeli olan ülkemiz turizminde önemli bir yer edinebilir. Hiçbir zaman cazibesini kaybetmeyecek. Büyüleyici yapısıyla hayranlık uyandıran Soli, çalışmalar tamamlandıktan sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girebilir.’

 

KAYNAK: 1Zeki Şahbaz

Written by Zeki Şahbaz

Arkeoloji / Yüksek Lisans


Facebook'tan Yorumla
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika – Superior Gölünde Çok İyi Korunmuş Durumda Batık Bulundu

Koç Üniversitesi AKMED Yaz Okulu: Arkaik Çağ’dan Bizans Dönemi’ne Para Tarihi ve Numismatik