Connect with us

Soli Pompeiopolis Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Aday

Güncel

Soli Pompeiopolis Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Aday

Mersin Mezitli’de bulunan Neolitik, Helenistik ve Roma Dönemlerinden birçok medeniyetin izlerini taşıyan Soli Pompeiopolis Antik Kenti Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday oldu.

Mezitli Belediyesi ve Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliği ile yapılan çalışmalar sonucunda harabe gibi görülen antik kentin tarihi yolu düzenlenirken Sütunlu Cadde’ye de 360 metre uzunluğunda yaya ve bisiklet yolu ile turistlerin kullanımı için oturma alanları ve aydınlatılma yapıldı. Antik kentten günümüze kalan sütunların sergilendiği anıtsal caddede antik kentin tanıtıldığı levhalar da konuldu. Ayrıca çeşitli etkinliklerin yapılabileceği alan ile izleyicilerin oturması için de tribün inşa edildi. Mersin Belediye Başkanı yaptığı açıklamada şunları ifade etmiştir:

 

‘Romalılar ve Yunanlar gibi imparatorlukların yaşadığı günümüzden yaklaşık 3 bin yıl öncesine ait böylesine büyüleyici bir tarihi mekanda kentle deniz arasında kullanılamayan bakımsız yolu modern hale getirerek yürüyüş ve bisiklet yolu yaptık. Deniziyle, güneşiyle, bisiklet ve yaya yoluyla buluşabilen bir kentin dünyada başka örneğini bulmak zor. Yapılacak çalışmalarla Soli Pompeiopolis gerçekten önemli potansiyeli olan ülkemiz turizminde önemli bir yer edinebilir. Hiçbir zaman cazibesini kaybetmeyecek. Büyüleyici yapısıyla hayranlık uyandıran Soli, çalışmalar tamamlandıktan sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girebilir.’

 

KAYNAK: 1

Arkeoloji / Yüksek Lisans

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top