Connect with us

Sarıkamış Panorama Müzesi Geliyor

Güncel

Sarıkamış Panorama Müzesi Geliyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca gerçekleştirilen çalışmalarla inşa edilen ve bu yıl içerisinde açıklası planlanan Sarıkamış Panorama Müzesi, kullanılacak olan sanal gerçeklik gözlüğü ve mekanda kullanılacak olan soğutma sistemi ile müzeyi ziyaret edenleri gerçekten o ana götürmeyi hedefliyor.

Sarıkamış Harekatı İçin Şaşırtıcı Müze 1

Sarıkamış Harekatı ve Kafkas Cephesi ile bağlantılı olarak Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Dairesi (ATASE), Rus kaynakları ve çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiş tarihçilerin belge ve bilgileri incelenerek, netleştirilen bilgiler Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi’ndeki Teknopark’ta faaliyet gösteren Umay Müze Tasarım ve Teknolojileri Şirketi tarafından resmedildi.

Sarıkamış Harekatı İçin Şaşırtıcı Müze 2

Müze içerisinde, ziyaretçilere, Sarıkamış Harekatını ve Kafkas Cephesi’ni anlatacak, yaklaşık 2.700 metrekarelik görsel içerik üretildi.

Müzeyi ziyaret edecek olanlar, öncelikle 1015 ile 1914 yılları arasında, Kafkasya Bölgesi’nde, Türklerin başından geçenleri okuyup bilgi edinecekler. Daha sonra harekatın başladığı 22 Aralık 1914‘teki, hava sıcaklığının -20 dereceye sabitlendiği soğuk odaya geçecekler ve bu soğuk odada sanal gerçeklik gözlükleri ile adeta o anları yaşayacaklar. O tarihte, orada bulunan insanlar ile empati kurabilecekler.

Kurulan tesisin bir diğer önemli özelliği ise, müzede yer alacak olan Kafkas Cephesi Araştırma Merkezi, bölgedeki en büyük kütüphane ünvanına sahip olacak.

Video Haber

Kaynak: AA

Continue Reading
You may also like...

Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Anabilim Dalı Mail : info@arkeopolis.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top