Connect with us

Picasso’nun Eğri Büğrü(!) Tablosuyla Yakalandılar

Güncel

Picasso’nun Eğri Büğrü(!) Tablosuyla Yakalandılar

Tekirdağ’da, ünlü kübist ressam Pablo Picasso’nun eserini satmaya çalışan 5 kişi suçüstü yakalandı. Bir buçuk ay önce ihbar üzerine temas kurulan şahısların birinin emekli emniyet müdürü, diğerininse bir polis olduğu öğrenildi.

  Üç Milyon Liraya Satmak İstediler

Tabloyu satmak için iki araçla Marmara Ereğlisi’nden Seymen’e doğru yola çıkan zanlılar polis tarafından durduruldular. Zanlıların önceki gün Picasso’nun eserini üç milyon liraya satmak için bir müşteriyle görüştükleri öğrenildi.

Bartın Emniyet Müdürlüğü’nde müdür yardımcısı olarak çalışmış olan emekli Edip K. ‘ tablonun İranlı bir arkadaşı tarafından hediye edildiğini  ve değerini öğrenmek için ekspertize götürdüğünü ‘ söyledi. Diğer araçta yakalanan esnaf Bünyamin A. ise ‘ Picasso da saçma sapan bir ressam. İlkokul çocuğuna boya versen, öyle eciş bücüş resim yapmaz! ‘ şeklinde açıklama yaparak suçlu olmadığını söyledi. Adli kontrol şartıyla şahıslar serbest bırakıldı.

 ‘ Picasso’nun Resimleri Eğri Büğrü! ‘

İspanyol ressam Picasso’nun tablosu Tekirdağ Müzesi’ne götürüldü. Müzenin müdürü Önder Öztürk’ün açıklaması ise ‘ Resim savcılıktan bize gönderildi. Resmin arkasında ‘1920’ tarihi ve Arapça’ya benzeyen birkaç mühür var. ‘Uzmanımız yok, ekspertiz yapamayız’ diyerek İstanbul’a, Mimar Sinan Üniversitesi’ne gönderilmesini istedim. Şu anda orada orijinal olup olmadığı araştırılıyor. Şahsi fikrim, reprodüksiyon olduğu. İnternetten araştırdım, Picasso’nun resimleri eğri büğrü, bu onlara benzemiyor.’ şeklindeydi.

Yıllardır müze müdürü olarak Tekirdağ Müzesi’nde görev yapan Öztürk’ün, Picasso’nun kim olduğunu bilmeyerek internetten araştırması ve  ‘ kübizm ‘ akımını ‘ eğri büğrü ‘ olarak değerlendirmesi değişik yorumlara neden oldu.

KAYNAK : DHA , AA ,  1

 

 

Asena Zeynep Altıntaşlı İstanbul Üniversitesi - Sanat Tarihi Mail : niasze@gmail.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top