Connect with us

Mısır’da Kraliyet Yazmanına Ait Mezar Bulundu

Dünya Arkeolojisi

Mısır’da Kraliyet Yazmanına Ait Mezar Bulundu

Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından, Mısır’ın El-Uksur kentinde bulunan Thebes Nekropolünde çok özel bir mezarın bulunduğu bildirildi.

Mısır'da Kraliyet Yazmanına Ait Mezar Bulundu

Mısır Eski Eserler Bakanı Mohmoud Afifi, Nil’in kıyısında yer alan mezarın oldukça özenle dekore edildiğini ve bu mezarın muhtemelen 19. veya 20 hanedan dönemine ait olduğunu belirtti. İlk incelemeler sonucunda ele geçen bilgiler ışığında, mezarın, Khonsu adında bir kraliyet yazıcısına ait olduğu düşünülüyor.

Mezarın bulunduğu bölgelerde araştırmalar gerçekleştiren Japon ekibin başkanı Jiro Kondo, III. Amenhotep döneminde yüksek bir görevli olan Userhat’a ait mezarın ön sahasında yapılan çalışmalarda bu mezara rastlandığını belirtti.

Kraliyet yazmanına ait olunduğu düşünülen mezar, doğu-batı doğrultusunda inşa edilmiş ve ana girişi doğu yönde bulunmaktadır. Girişin kuzey duvarında, dört babun tarafından tapılan Tanrı Ra’nın teknesi ikonografisi anlatılmaktadır. Bu duvarın hemen yanında ise, üzerinde hiyeroglifler bulunan başka bir duvar bulunuyor. Duvarda “gerçek bir ünlü yazman” ifadesi bulunmaktadır.

Babun tarafından tapılan Tanrı Ra. Kaynak: Jiro Kondo Waseda Üniversitesi

Babun tarafından tapılan Tanrı Ra. Kaynak: Jiro Kondo Waseda Üniversitesi

Mezarın doğu duvarının güney kesiminde bir aktarımda, Khonsu ve eşi, tanrı Osiris ve İsis’e tapınırken, arkalarında koç başlı iki tanrının -muhtemelen Khnum veya Khnum-Re’nin- tasvirleri yer alıyor. Mezarın kuzey bölümünde ise Osiris ve İsis figürleri yer almaktadır. Fakat bu sahneden vücutlarının üst kısımlar ele geçmemiştir. Batı duvardaki aktarımlar ise günümüze ulaşamamıştır.

Khonsu ve eşi, tanrı Osiris ve İsis’e tapınırken. Kaynak: Jiro Kondo Waseda Üniversitesi

Khonsu ve eşi, tanrı Osiris ve İsis’e tapınırken. Kaynak: Jiro Kondo Waseda Üniversitesi

Tavana yakın frizdeki desenler bunun Ramesside döneminin (19. ve 20. Hanedanlık) tipik “Khekher” frizleri olduğunu gösteriyor.

Kaynak: 1, 2

Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Anabilim Dalı Mail : info@arkeopolis.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dünya Arkeolojisi

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top