in

Mimar Sinan İmzalı ‘Ayakapı Hamamı’ 3 Milyon Euro’ya Satılıyor


Cibali, Ayakapı’da bulunan Mimar Sinan imzası taşıyan ‘Ayakapı Hamamı’ ikinci kez satışa çıkarıldı

II. Selim’in eşi, III. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından eşi adına 25 Mart 1582 yılında yaptırılmıştır. Eserin inşasından Mimar Sinan sorumlu olmuş ve bu yapı Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan 56 hamamdan biri olarak kayıtlara geçmiştir.

‘Havuzlu Hamam’ adıyla da bilinen bu yapının planına baktığımızda arası tuğla hatıllı kesme taştan tek yapı halinde yapıldığını söylemek mümkündür. Hamamın en ilginç yönü ise soyunma mekanının yanlarının önünde bulunan aynalı tonozlar ve ortada bulunan kubbeler ile Haliç kıyısına inşa edilmiş bu yapıda rüzgar kesilmeyi amaçlamıştır. Sıcaklık bölümü klasik dört eyvanlı şekilde planlanmış ve bu eyvanların üstü kubbeyle örtülü planda karşımıza çıkmaktadır. Hamamda görülen son kalemişleri Reşat Ekrem Koçu tarafından gözlemlenmiştir. Diğer bir önemli özelliği ise; burada kadınlar hamamı olmaması, yalnızca erkekler için hamam yapılmış olmasıdır. Bunun nedeni; Haliç surlarına yakın bir yere yapılan hamamdan gemi bakımı için çalışanların burayı kullanıyor olmalarıdır.


Bu tarihi yapı 1947 tarihinden beri kereste deposu olarak kullanılıyor. Günümüzde de cephesinin bir kısmı metal plakalarla kuşatılarak kereste deposu olarak kullanılmaya devam ediyor.

Cibali’de çıkan yangınlar ve bakımsızlık nedeniyle harap halde bulunan hamamın bu ilk satışa çıkarılması değil, önceki tarihlerde de satışa çıkarılan Ayakapı Hamamı’nın yasal kurallardan dolayı satışı gerçekleşmemişti. Bu kez hamam 3 milyon euroya satışa çıkarıldı.


Asena Zeynep Altıntaşlı

Written by Asena Zeynep Altıntaşlı

Asena Zeynep Altıntaşlı
İstanbul Üniversitesi - Sanat Tarihi
Mail : niasze@gmail.com


Facebook'tan Yorumla
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IŞİD Bu Sefer Dura-Europos'a Saldırdı

IŞİD Bu Sefer Dura-Europos’a Saldırdı

Çin'de 700 Yıllık Kadın Mumya Bulundu

Çin’de 700 Yıllık Kadın Mumya Bulundu