Connect with us

Kilis’teki 1600 Yıllık Mozaikler Turizme Kazandırılacak

Güncel

Kilis’teki 1600 Yıllık Mozaikler Turizme Kazandırılacak

Kilis’te 1600 yıl öncesine ait olan ve içerisinde birçok mozaiği de barındıran Erken Bizans Dönemine ait olduğu belirlenen bazilika turizme kazandırılacak.

1999 yılında  Oylum Höyük yakınlarında yapılan kaçak kazılar sonucu ortaya çıkartılan bazilikanın kazıları tamamlandı. Birçoğu günümüze kadar korunmuş olarak gelen mozaikler ile lahitlerin ortaya çıkarıldığı kazılar sonrasında alanın turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı. Alanın açık hava müzesi olarak yerli ve yabancı turistlerin geleceği gezi noktası oluşturulması planlanıyor.

Kilis Valisi İsmail Çataklı AA Muhabirine yaptığı açıklamada şunları ifade etmiştir:  ‘1999 yılında Oylum Höyük yakınlarında kaçak kazı ihbarı alınması üzerine bölgeye çağrılan arkeologlar tarafından alanda bir tarihi yapı olduğu tespit edilmiş, detaylı çalışma sonrası mozaik kalıntılarına ulaşılmış ve sonrasında yapılan çalışmalarda buranın bir bazilika olduğu anlaşılmıştır. Yapının tabanında yaklaşık bin 600 yıl öncesinde yani milattan sonra 6. yüzyıldan kalan erken Bizans dönemine ait yöresel taşlardan geometrik şekillerle yapılmış mozaikler olduğu anlaşılmıştır. Mozaiklerin oldukça iyi durumda olduğu anlaşılmış ve zarar görmemesi için üzeri kapatılarak korumaya alınmıştır. Yine kazıda ortaya çıkan yapının kitabesi de şu anda Gaziantep Müzesinde korunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla onu da burada sergileyeceğiz.’

Ayrıca açık hava müzesinin açılmasıyla birlikte alanda döneme ait geleneklerin tekrardan canlandırılacağı bölümlerinde yapılacağını belirten Vali Çataklı ziyaret eden turistlerin ihtiyaçları doğrultusunda otopark ve büfe gibi mekanların da yapılacağını dile getirdi.

KAYNAK: 1

Arkeoloji / Yüksek Lisans

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top