Connect with us

Karabük’te Osmanlı Çeşmeleri Restore Edilecek

Güncel

Karabük’te Osmanlı Çeşmeleri Restore Edilecek

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesinde yer alan ve “en iyi korunan 20 kent” arasında yer alan Karabük’ün, Safranbolu ilçesinde bulunan 51 tane Osmanlı Çeşmesi restore edilecek.

Karabük'te Osmanlı Çeşmeleri Restore Edilecek

Hanları, hamamları, konakları, camileri, köprüleri ve tabi çeşmeleriyle adeta bir açık hava müzesini andıran Safranbolu’nun bir çok sokağında bir çeşmeye rastlamak mümkün. Safranbolu Beledyi Başkanı Necdet Aksoy, 2009 yılından bugüne dek süregelen çalışmalarda 48 tane çeşmenin restore edildiğinden bahsetti.

Çeşmelerin kullanımla bağlantılı olarak yıprandığını söyleyen Aksoy, 51 adet çeşmenin restorasyonunu gerçekleştirebilmek üzere bir proje hazırladıklarından bahsetti. Proje desteği Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından sağlanacak. Karabük Valisi Mehmet Aktaş ise projeye destek veriyor ve 450 milyon lira gibi bir kaynak sağladı. Başkan Aksoy; “Biz bu kaynakla da 51 çeşmenin restorasyonunu yapıp hem kullanıma sunacağız hem de gelecek nesillere bu çeşmelerin Safranbolu’da yaşamaları için devretmiş olacağız.” dedi.

Osmanlı kültürü içerisinde suyu insanlara ulaştırmak için hayratlar yaptırmaya çalışan insanların neredeyse birbirleri ile yarıştığını hatırlatan Aksoy, sokak kültürünün bu önemli unsurlarını -çeşmeleri- korumanın öneminden bahsetti.

Tabiki restorasyon diyince hemen aklımıza şu soru geliyor; Bir faciaya dönüşecek mi yine bu restorasyon?
Bunun cevabını şuan bilmiyoruz ama umarız ki ilgili “Kültür ve Turizm Bakanlığı” ve “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü” başta olmak üzere tüm devlet kurumları gerekli ilgi ve alakayı gösterirler.

Kaynak: AA

Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Anabilim Dalı Mail : info@arkeopolis.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top