Connect with us

İmparator Hadrian Anısına Sikke Basılıyor

Güncel

İmparator Hadrian Anısına Sikke Basılıyor

İtalya Devlet Darphanesi, İmparator Hadrian döneminin başlangıcının 1900’üncü yıldönümü anısına Mart ayında sınırlı sayıda koleksiyonluk madeni paralar basacak.

Tasarım incelendiğinde sikkenin ön yüzünde Hadrian’ın yüzünün sağ tarafını görüyoruz. Buradaki Hadrian betimlemesi Floransa’daki Uffizi Galerisi’nde bulunan bir Hadrian portresinden esinlenilmiş. Büstün etrafında “REPVBBLICA ITALIANA” (İTALYA CUMHURİYETİ) yazısı yer alıyor.

Hadrian’ın Büstü (M.S. 117-121). Uffizi Galerisi, Floransa.

Diğer tarafında ise Hadrian’ın Tivoli’deki villasında bulunan, Knidos Venüs’üne adanmış tapınağı ve onun etrafında “HADRIANVS AVGVSTVS” yazısını görüyoruz. Bu yüzdeki “R”, Roma Darphanesi’ni simgeliyor. Sütunların arasında basım yılı olan 2017 ve alt kısımda ise “10 EVRO” yazıyor. Tıpkı gerçek bir Roma sikkesi gibi darp yılı, darphanesi, değeri gibi bilgileri barındırıyor. Ayrıca en sağdaki sütunun altında ufak bir detay olarak sikkeyi tasarlayan tasarımcı Maria Grazia Urbani’nin isminin baş harflerini “MGU” şeklinde görüyoruz.

Knidos Venüsü’ne adanmış tapınak. Hadrian Villası, Tivoli.

Sikkenin değeri gerçekten de üzerinde yazdığı gibi 10 Euro’ya tekabül ediyor. Ayrıca 13.85 mm uzunluğunda ve 3 gram ağırlığında.

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top