Connect with us

II. Ramses Heykeline Gün Işığı Vurdu

Dünya Arkeolojisi

II. Ramses Heykeline Gün Işığı Vurdu

Mısır Firavunlarından birisi olan II. Ramses’in Asvan kentindeki, Ebu Simbel Tapınağının içinde bulunan heykeline gün ışığı vurdu. Heykele yıl içerisinde sadece doğum ve taç giyme günlerinde güneş buruyor. Yani 22 Ekim ve 22 Şubat tarihlerinde.

II. Ramses Heykeline Gün Işığı Vurdu 1Yılda sadece iki defa gerçekleşen bu olayı Mısır Turizm Bakanı Yahya Raşid, Kültür Bakanı Hilmi Nimnim, Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani ve pek çok sayıda turist izledi. Ebu Simbel Tarihi Eserler Genel Müdürü Husam Abbud, bu yılki kutlamaların özel bir yeri olduğunu ve sebebinin ise Ebu Simbel Tapınağının keşfedilişinin 200. yılı olduğunu söyledi.

II. Ramses Heykeline Gün Işığı Vurdu 2

Bu kutlamalar için farklı ülkelerden 17 dans ve folklor grubu gösteri düzenledi ve 1817 yılında keşfedilen tapınağın ortaya çıkarmasını anlatan bir fotoğraf sergisi açıldı. Ebu Simbel ve çevresinin Firavunlar dönemindeki Mısır için astronomik açıdan önemli bir bölge olduğu biliniyor. Ebu Simbel‘in kuzeybatısında 11 bin yıl öncesine dayanan, yönleri gösteren taş pusulayla, yağmur yağma zamanını gösteren bir taş saat bulunuyor.

Asvan kentindeki bir dağın içi oyulara 20 yılda yapılan Ebu Simbel Tapınağının kapısında 4 adet devasa boyutta heykel yer alıyor. Söz konusu olan bu tarihi olay sadece, II. Ramses’in “doğum günü” kabul edilen 22 Ekim ve “taç giyme günü” olan 22 Şubat‘ta gerçekleşiyor ve ortalama 20 dakika civarında sürüyor. 22 Ekim tarihinde vuran gün ışıkları tarım mevsiminin başlangıcını, 22 Şubat’ta vuran gün ışıkları ise hasat mevsiminin başlangıcını işaret ediyor.

Video Haber

Kaynak: AA

Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Anabilim Dalı Mail : info@arkeopolis.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dünya Arkeolojisi

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top