Connect with us

Göktepe Kaya Mezarları Kaçak Kazılarla Yok Edilmeye Devam Ediliyor

Güncel

Göktepe Kaya Mezarları Kaçak Kazılarla Yok Edilmeye Devam Ediliyor

Bodrum Yarımadasının kültürel mirası ve tarihinden dolayı defineciler tarafından yapılan kaçak kazılarla tahribat altında kalmaya devam ediyor.
Yarımada genellikle birçok bölgede farklı dönemlere ait tarihi yerler bulunurken, bu yerlerin bazılarında kaçak kazılar meydana gelmektedir. Defineciler Göktepe’de yapılan kaçak kazılarda tarihi kaya mezarlara da zarar vermeye devam etmektedir. Adli yetkililer ve arkeologlar burada yapılan kaçak kazılarda Göktepe’de önemli bir şey bulamayacaklarını ifade etmektedirler.

Genelde Helenistik ve Roma Dönemleri ile tarihlendirilen bu mezarların çevresinde yapılan kaçak kazılar son yıllarda artış gösterirken, kaçak kazılar sonucunda tarihi doku da zarar görmektedir. Bu dönemlere tarihlendirilen odalarının çok azında yer yer fresk izlerine rastlanılırken bazı kaya mezarlarının cephelerine de adak taşlarının konduğu yuvalarda görülmektedir.

Bodrum Yarımadasının genel manzarasını görmek ve şehir surlarını izlemek isteyen turistlerinde ziyaret ettiği Göktepe ve çevresinde meydana genel kaçak kazılarla ilgili yetkililerin gerekli çalışmaları yaptığı ve yapmaya devam edeceğini, ayrıca bazı kaçak kazıların ise adli makamlarca soruşturulduğu öğrenildi.

KAYNAK : 1

Arkeoloji / Yüksek Lisans

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top