Connect with us

Buzadam Ötzi Ölmeden Önce Pastırma Yemiş

Antropoloji

Buzadam Ötzi Ölmeden Önce Pastırma Yemiş

Ortalama 5300 yaşında olan Buzadam Ötzi’nin, son yediği yemekler de ortaya çıktı.

Ötzi’nin Nasıl Göründüğüne İlişkin Yapılan Çalışmalar Sonucu Bu Görünüm Ortaya Çıkmıştı

Alplerde donmuş olarak ele geçen kişiye Ötzi adı verilmişti. Ötzi ile ilgili ortaya çıkan son gelişme ise ölmeden ondan sonra yediği yemeğin pastırma olduğunun öğrenilmesi oldu. Örzi ölmeden bir kaç saat önce, kurutulmuş keçi eti yemiş. Hatta bağırsaklarında yapılan analizlerin sonucunda, bir önceki yemeği ise tahıl ve alageyikten oluşmaktaydı.

Uzman A. Zink geçtiğimiz günlerde Viyana’da gerçekleştirdiği bir konferansında,”Etin yapısını analiz ettiğimizde, çok yağlı ve kurutulmuş bir besin olduğunu tespit ettik. Bu muhtemelen pastırma olmalı.” dedi

Ötzi’nin yediği bu pastırmanın, hayatını sürdürdüğü, İtaya’daki Güney Tirol’de bir yabani keçiden yapıldığı düşünülüyor. Bildiğiniz üzere Ötzi, iki Alman tırmanışçının Alplere gerçekleştirdiği tırmanış sırasında, 3210 metre yükseklikte donmuş olarak bulunmuştu ve uzun zamandır pek çok bilim adamı Ötzi’ye zarar vermeden hummalı bir çalışma yürütüyorlar, Ötzi’nin yaşamını aydınlatabilmek için.

Bu çalışmalarda elde edilen bazı bilgiler şöyle; Ötzi öldüğünde 45’li yaşlardaydı, 160 cm boyunda ve yaklaşık 50 kilo ağırlığındaydı. Ötzi bir ok ile omzundan vurulmuştu ve göğüs kafesi ile omzunun arasında önemli damarlarından birisi kopmuştu. Bu son keşifle yediği yemeğin dışında, Ötzi’nin bir ülser hastası olabileceği ortaya çıktı. Midesinde ülsere neden olan bir bakteri keşfedildi.
Uzun yıllardır üzerinde çalışılan Ötzi bakalım ilerleyen zamanlarda bize başka ne gibi bilgiler sunacak.

Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Anabilim Dalı Mail : info@arkeopolis.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Antropoloji

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top