Connect with us

Azteklerin Dili: Nahuatl

Araştırmalar

Azteklerin Dili: Nahuatl

Azteklerin Dili: Nahuatl

Aztek toplumu yaklaşık olarak iki yüzyıl boyunca Meksika topraklarında yaşamış bir halktır (15-16 YY) . Bu halka dair elimizdeki bilgilerin önemli bir çoğunluğu Kodeks adı verilen el yazmalarına dayanmaktadır. Bu kodeksler, uygarlığın tarihi, yaşam şekilleri, kültürleri ve daha bir çok konu hakkında bize bilgi sağlamaktadır. Bu yazımızda Aztekler adı verilen halkın konuştukları dil olan ” Nahuatl ” ı ele alacağız..

Nahuatl; Toltec ve Azteklerin dilleri olmakla birlikte; Uto-Aztecan dil ailesine aittir; Aslında bu sebeple kısaca Aztek dili de denilebilir. Üstelik bu dil hala Meksika’daki birçok insan tarafından konuşulmakta. Aztekler dillerini kendi topraklarından çok daha ileriye taşımışlardır. Bugün Meksika ve Guatemala’daki birçok yerin adı Nahuatl kökenlidir. Hatta ve hatta İspanyollar aracılığıyla Nahuatl’dan İngilizce’ye domates ( tomatl ), çikolata ( xocoatl ) , kırmızı biber ( chilli ), avokado ( ahuacatl ) ve kır kurdu ( coyotl ) gibi kelimeler girmiştir.

Aztekler yazı iletişiminde ” piktograf  ” kullanıyorlardı. Resimlerin bazıları fikirleri bazıları da hecelerin seslerini temsil ediyordu. Nahuatl dilinde isimler fiillerden daha zengindi. Bu zenginlik sanatıda etkilemiş olacak ki Aztek sanatında amblemler eylemlere göre daha büyük bir yer tutmuştur. Aztek imparatorluğunun siyasi ve ekonomik etkisi arttıkça Nahuatl dili diplomasi ve ticaret dillerinde de etkili olmaya başlamış ve hatta İspanyol istilacılar zamanında bu dil Orta Meksika’nın ötelerine yayılmıştır..

 

Kaynak : Mehmet Kaya, Aztekler

Continue Reading
You may also like...

Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Mail: sema@arkeopolis.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Araştırmalar

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top