Connect with us

8 Milyon Yıllık Fosiller Ziyaretçilerini Bekliyor

Güncel

8 Milyon Yıllık Fosiller Ziyaretçilerini Bekliyor

Çankırı Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasındaki müzede bulunan 8 milyon yıllık fosiller, artık yeni Çankırı Müzesi’nde sergileniyor.

8 Milyon Yıllık Fosiller Ziyaretçilerini Bekliyor 1

İkinci Abdülhamid tarafından 20. yüzyıl başlarında hükümet konağı olarak yaptırılan, uzun yıllar Çankırı Adliyesi olarak hizmet veren tarihi yapı, 13 milyon liralık restorasyon çalışmasıyla müze haline getirildi.

Restorasyonunun tamamlanmasının ardından bina paleontoloji, etnografya ve arkeoloji müzesi olarak hizmet vermeye başladı.

Daha önce Çankırı Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasındaki müzede bulunan Çankırı Kültür ve Turizm Müdürlüğü‘nden çıkartılan 8 milyon yıllık fosiller de yeni binaya taşındı.

8 Milyon Yıllık Fosiller Ziyaretçilerini Bekliyor 1

Çankırı Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasındaki müzede bulunan 8 milyon yıllık fosiller, artık yeni Çankırı Müzesi’nde sergileniyor. ( Muhammed Kaygın – Anadolu Ajansı )

İl Kültür ve Turizm Müdürü Çankırı Kültür ve Turizm Müdürlüğü, AA muhabirine, Çankırı Müzesi’nin Türkiye’nin önemli müzeleri arasında yer aldığını söyledi.

Müzenin kapılarını ziyaretçilere açtığını belirten Karatatar, “Müzemizde 3 önemli bölüm bulunmaktadır. Müzede Çorak Yerler Fosil Lokalitesi’nden elde edilen fosillerin sergilendiği, yaklaşık 8 milyon yıl öncesini anlatan bölümümüz de yer almaktadır. Arkeoloji ve etnografya bölümünde müze koleksiyonu sergilenmekte.” dedi.

8 Milyon Yıllık Fosiller Ziyaretçilerini Bekliyor 1

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top