Connect with us

650 Yıllık Türbe Taşınıyor

Güncel

650 Yıllık Türbe Taşınıyor

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yer alan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi bölgeye baraj yapımından dolayı taşınıyor

Hasankeyf’e yapılacak olan Ilısu Barajı’ndan dolayı proje tamamlandığında sular altında kalacak tarihi Zeynel Bey Türbesi trey sistemiyle taşınıyor.

52 Kişilik Ekip ile 8 Saatte Taşınacak

Zeynel Bey Türbesi, Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmalarının işbirliğiyle 6 mühendis ve 3 mimarında içinde bulunduğu 52 kişilik ekip eşliğinde Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınacak. Bu taşıma esnasında 100 tonluk mezar anıtı ‘ Hollanda Tekniği ‘ adı verilen taşıyıcı treyler sistemiyle bir platforma oturtularak taşınacak. Bu süreç yaklaşık sekiz saat sürecek.

Akkoyunlulardan Kalan Tek Tarihi Eser

Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın, 1473 yılında yapılan Otlukbeli Savaşı’nda ölen oğlu; Zeynel Mirza Bey adına yapılmış mezar anıtı olduğu kitabesinde yazmaktadır. Bunun yanısıra kitabede yapının mimarı İran asıllı Abdurrahman oğlu Pîr Hüseyin olarak geçmektedir. Bu mezar anıtının etrafında gelişen yapıların tümü yıkılmış ve günümüze yalnızca bu eser gelebilmiştir.

Silindir şeklinde kaideye oturan türbenin gövdesi dıştan daire, içten ise sekizgen şekilden planlıdır. Türbenin bezemesinde sırlı tuğla, firuze, mor, kahverengi, siyah ve beyaz renkli mozaik kullanımı ilgi çekicidir. Yapının asıl kitabesinde palmetler, rumi, kıvrık dallar kullanılarak bitkisel motiflerle süsleme sağlanmıştır.

Zeynel Bey Türbesi mimari ve süsleme anlamında Anadolu’da bulunan mezar anıtlarında tek örnektir. Türbe, Anadolu ile İran ve Azerbaycan kültürlerinin yakın etkileşiminin bir ürünü niteliğindedir.

 

KAYNAK : AA
1 2

Asena Zeynep Altıntaşlı İstanbul Üniversitesi - Sanat Tarihi Mail : niasze@gmail.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top