Connect with us

13. Yüzyıla Ait İnşaat Teknikleri İle Bir Kale İnşa Ediliyor

Deneysel Arkeoloji

13. Yüzyıla Ait İnşaat Teknikleri İle Bir Kale İnşa Ediliyor

Fransa’nın Burgonya bölgesinde, meşe ormanlarının derinliklerinde sadece ortaçağ teknikleri kullanılarak bir kale inşa ediliyor. Yapımına 18 yıl önce başlanan kale, sadece ortaçağda kullanılan aletler, teknikler ve yapı malzemeleri ile inşa ediliyor.

 

Guédelon Kalesi’nin yapımına 1997’de başlandı. Burgonya bölgesinin inşaat için seçilmesinin nedeni, bölgede su kaynaklarının, odun elde edilebilecek meşe ormanının ve bir taş ocağının bulunması.

Bu proje, deneysel arkeolojinin en güzel örneklerinden biri olup amacı 13. yüzyılda bir kale yapmanın nasıl zorluklarla olduğunu tahminler üzerine düşünmektense, kaleyi gerçekten inşa ederek anlayabilmek. Ayrıca farkettiğiniz üzere proje 18 yıldır devam eden bir proje, amaç kalenin yapımını bitirmektense, yapım aşamasında yaşananları deneyimlemek.

Bu projeyle ilgili bir detay daha var, inşaat tamamen bir senaryoya bağlı olarak yapılıyor. Senaryoya göre kale Guilbert Courtenay, namı diğer Guilbert de Guédelon isimli alt kademe bir soylu tarafından, zenginliğini ve statüsünü göstermek amacıyla yapılan bir evdir. kalenin sahibi feodal hiyerarşideki yeri düşünülerek mütevazi bir yapı olarak inşa ediliyor. Yine senaryonun ufak bir detayı, kalenin inşaatı 1229 yılında başlandı ve günümüzdeki hali ise 1247 yılındaki hali oluyor.
İnşaat hala devam ediyor ve 2020 yılında biteceği planlanıyor.

Ayrıca Guédelon Kalesi, herkesin ziyaretine açık ve yılda 300 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. İnşaatta çalışanlarda dönemin elbiselerini giymesi, ve inşaat alanında bir ortaçağ restoranı bulunması, ziyaretçiler için ortaçağa bir yolculuk yapma imkanı tanıyor.

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Deneysel Arkeoloji

 • Araştırmalar

  Cam’ın Antik Karakteri

  By

  Cam Nedir? Cam bir ergime malzemesi olarak, ne tam sıvı ne de tam katıdır. Temel içeriği...

 • Deneysel Arkeoloji

  5000 Yıllık Bira

  By

  Stanford Üniversitesi’nden arkeolog Li Liu ve öğrencileri, Kuzeydoğu Çin’de bulunan çanak çömlek gemilerinde tespit edilen kalıntılardan...

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top