Connect with us

13 Yıl Önce Kırılan Amphora İçin Koleksiyonere Ceza

Genel

13 Yıl Önce Kırılan Amphora İçin Koleksiyonere Ceza

Samsun’da 20 senedir gerekli taşınır kültür tabiat varlığı koleksiyonerliği izni bulunan iş adamı Hamit Genç’in evinde muhafaza edilen amforanın kırıldığı tespit edildi. 150 liralık para cezasına çarptırılan Genç,amforayı rüzgarın kırdığını iddia etti.

19 Mayıs ilçesine bağlı Dereköy Mahallesi’nde ikamet eden Hamit Genç, 20 sene önce Samsun Müze müdürlüğüne müracaat ederek “Korunması gerekli taşınır kültür ve tabiat varlığı koleksiyonu yapanlara ait belge” aldı.Evini adeta müzeye dönüştüren koleksiyoner,çevreden topladığı eski eserleri ve balıkçı ağlarına takılan amforaları müzeye tescil ettirerek evinde sergilemeye başladı.

Tarihi eserlerin çoğunu Sadberk Hanım Müzesi ile Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne bağışlayan Genç, müzeye kayıtlı evinde bulunan amforanın rüzgardan düşüp kırıldığını 150 liralık ceza ile karşılaşmasının kendisini üzdüğünü,konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuracağını ifade etti.

Evinde çok sayıda tarihi eser sergileyen Genç, “Evimdeki bütün tarihi ve kültürel varlıkların kaydı müze müdürlüğünde mevcut. Çok sayıda tarihi eseri müzelere bağışladım. Rüzgar nedeniyle düşüp kırılan ve parçalarını halen sakladığım amforayı müze görevlilerine bildirdikten 13 yıl sonra böyle bir ceza gelmesine anlam veremedim.” iddiasında bulundu.

Envanter kaydının silinmesi için bedelinin ödetilmesi gerekiyor

Yetkililer ise taşınır kültür ve tabiat varlığı koleksiyonu yapan Hamit Genç’te bulunan 14 envanter numaralı amforanın rüzgar nedeniyle kırıldığını ve parçalarının birleştirilemeyecek  durumda olduğunun raporla belirlendiğini bildirdi.

Söz konusu eserin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce envanter kaydının silinerek düşümünün yapılabilmesi için bedelin ödetilmesi gerektiğini bildiren yetkililer, bu amaçla oluşturulan kıymet takdiri komisyonunca Genç’e 150 lira ceza verilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

KAYNAK:AA – Mehmet Kumcağız

Continue Reading
You may also like...

İstanbul Üniversitesi-Klasik Arkeoloji

1 Comment

1 Comment

  1. Hamit genç

    4 Şubat 2017 at 00:13

    Sadelberg bhanım müzesine eserlerimi bağışlarken müzenin genel müdürü eski müzeler genel müdürü bana ilginç itirafta bulundu. Müzeler kanunlarını kendisinin çıkardığını ama şimdi kendi kanunlarına kendisinin de uymadığını, Bu aşırı kurallarla müzeciliğin yürümiyeceğini söylemişdi İşe bakın ki deli saçması bir mevzuatlar çğplüğünü değiştirecek bir akıllı bürokrat yok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top